Підтримати Долучитися Увійти

Як змусити Росію компенсувати збитки від війни

2016/12/30 10:48

Який механізм допоможе переселенцям відстояти своє право на достатній життєвий рівень? Про це розмірковує партійка «Сили Людей» Олеся Цибулько, радник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України в блозі на сайті “Новое время”.

Хочу розповісти про міжнародні принципи та обов’язки держави по відношенню до ВПО (внутрішньо переміщених осіб).

Хочу зазначити, що держава Україна є постраждалою державою від країни-агресора Росії. І це буде визнано в європейських судах–це лише питання часу, можливо навіть достатньо довгого, це може бути і 10-20 років. Першим кроком на цьому шляху є визнання ПАРЕ ефективного контролю РФ над тією частиною території, наступним кроком визнання цього в ЄСПЛ.

Отже, в такому разі внутрішньо переміщені особи є постраждалими від дій Росії, а Україна має нести позитивні зобов’язання щодо таких осіб згідно статті 1 протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. ЄСПЛ нагадує, що зобов’язує державу приймати необхідні заходи, спрямовані на захист права власності.
У кожній справі, в якій йде мова про порушення вищезгаданого права, суд повинен перевірити дії чи бездіяльність держави з огляду на дотримання балансу між потребами загальної суспільної потреби та потребами збереження фундаментальних прав особи, особливо враховуючи те, що заінтересована особа не повинна нести непропорційний та непомірний тягар.

Також право на достатнє житло є правом людини, яке визнається в міжнародному праві, як частина права на достатній життєвий рівень. Вперше посилання на нього робиться в пункті 1 статті 25 Загальній декларації прав людини. В статті 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зазначено “право кожного на достатній життєвий рівень для нього і його сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг і житло, і на неухильне поліпшення умов життя”.

Саме ці документи і дають права переселенцям на житло.

Згідно з “Принципами Пінейру” по реституції житла та майна в контексті повернення біженців та внутрішньо переміщених осіб, самим бажаним шляхом є реституція. Щоб було зрозуміло, в міжнародному праві–це повне повернення майна, яке було втрачене, а якщо воно було знищене, то на грошову компенсацію такого майна. Держава повинна приділяти першочергову увагу реституції. В деяких випадках найбільш вдалим засобом правового захисту і формою відновлення справедливості може бути поєднання компенсації з реституцією.

Тепер потрібно розібратись, а хто ж і за що відповідальний? Отже, держава Росія буде відповідальна (після судових рішень), і саме вона буде виплачувати реституції або компенсації.

Але Україна має нести свої позитивні зобов’язання. Отже, потрібна закріплена державою часткова компенсація втраченого майна, а саме житла, як необхідної складової права на достатній життєвий рівень, з можливою реституцією (тобто можливістю повернення втраченого житла в разі повернення території під контроль України).

Оптимальний шлях для переселенців з Донбасу я бачу такий:

1. Подавати позови до ЄСПЛ щодо вимоги компенсації від Росії;

2. Якщо Україна не почне виконувати свої позитивні зобов’язання, то подавати позов і до України.

Ну, звичайно, є найшвидший шлях – це продаж свого майна, якщо вдасться, але по дуже низьким цінам.

Оптимальний шлях для України буде таким:

1. Подавати позови до ЄСПЛ щодо вимоги компенсації від Росії;

2. Скористатись механізмом реституції в разі повернення Донбасу під контроль України.

Для кримчан все і легше, і складніше одночасно. Я би продавала своє майно в Криму, звичайно. Тим паче, що ціни не впали. При позові до ЄСПЛ доведеться доводити, що вам загрожувала небезпека, і ви не мали можливості користуватись своїм майном. Тому такий шлях є довгим та можливим тільки для політично активних громадян, які перемістились у зв’язку з переслідуваннями.