Підтримати Долучитися Увійти

Входи до Верховної Ради було заблоковано

2018/10/16 18:39

Народний депутат Наталія Веселова та активісти “Сили Людей” біля Верховної Ради закликали парламент якнайшвидше розпочати розгляд проекту Виборчого кодексу (№3112-1) у другому читанні. Учасники акції гуртувались біля входів до Верховної Ради та проводили роз’яснювальні бесіди з кожним народним депутатом, який проходив до сесійної зали.

Наша мета – впровадження в Україні пропорційної виборчої системи з відкритими регіональними списками. Тому “Сила Людей” регулярно долучається до кампанії громадського тиску, яка проходить з ініціативи Громадського руху “Чесно” та об’єднує всі політичні сили, які поділяють ідею змін.

Чинна – змішана – виборча система була запроваджену у 2011 році. Вона дає перевагу для провладних партій. Партія отримує якусь кількість голосів за закритим списком, а потім “добирає” голоси через мажоритарників. Так було за Леоніда Кучми та Віктора Януковича. Заради перемоги своїх мажоритарників влада включає в регіонах адміністративний ресурс та підкуп.

При цьому у парламенті “незалежні” кандидати фактично завжди приєднуються до політичних сил. Ми хочемо до виборів знати, до якої політсили належить кандидат.

Крім того, навіть коли виборці голосують за партію, вони далеко не завжди дивляться далі першої десятки списку. Саме тому прохідні місця у партійних списках “продаються”. Крім того, виборець майже не може вплинути на партію, щоб вона включила порядних людей або виключила негідників.

Сьогодні пропонується складний, але дієвий механізм: пропорційна система з відкритими регіональними списками і виключно партійним висуванням.

Не буде мажоритарників. Матимемо 27 регіональних округів. Партія формуватиме загальнонаціональний список і обов’язково розподілятиме всіх кандидатів з нього в регіональні списки. Один регіон – щонайменше 5 кандидатів від кожної партії.

Виборець у бюлетень вписуватиме не лише номер партії, а й номер саме того кандидата від партії, якого він хоче бачити депутатом парламенту. Виборчий бар’єр пропонується знизити до 4%.

Рахуємо, скільки людей проголосувало на виборах, та ділимо на 450 місць у парламенті. Так ми знатимемо, скільки важить один мандат, так звану “виборчу квоту”. Скільки партія набрала таких квот у регіоні, стільки депутатів і пройде з її регіонального списку.

Регіональні списки називаються відкритими, бо депутатами стануть ті з висунутих партією кандидатів, за яких проголосувало багато виборців. Оскільки в кожному регіоні залишатимуться ще якісь голоси після ділення на квоту, то за рахунок цих залишків партія добере собі нардепів також із “компенсайційного” загальнодержавного списку партії. Детальніше про виборчу систему можна прочитати тут: http://vybory.pravda.com.ua/articles/2017/11/22/7149527/